SPRAWDŹ
CO SIĘ DZIEJE W LOKALACH

Klub Jagielloński

Sienkiewicza 36

https://klubjagiellonski.pl/

więcej
o lokalu

Zabytki techniki ważne jak pałace? - spotkanie z dr Adamem Hajdugą o perspektywach rozwoju turystyki industrialnej.

data: 12 września 2019

cena: 0 zł

Oddział Klubu Jagiellońskiego w Katowicach zaprasza na spotkanie poświęcone turystyce industrialnej.

Województwo śląskie posiada wyjątkowy szlak turystyczno - kulturowy. Jest nim działający od 2006 roku Szlak Zabytków Techniki. W jego skład wchodzą obecnie 42 obiekty, związane m.in. z przemysłem górniczym, hutniczym, energetycznym oraz spożywczym. Na Szlaku znaleźć można takie miejsca jak: Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach, Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach czy katowickie osiedla: Giszowiec i Nikiszowiec. Wszystkie te miejsca, zlokalizowane w całym województwie, są nieodłącznie związane z przemysłowym dziedzictwem regionu.

Turystyka industrialna nie jest jednak wyłącznie domeną województwa śląskiego. W Europie istnieje sieć łącząca ponad 850 obiektów przemysłowych. Jest nią Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. Do najważniejszych obiektów na tym szlaku zalicza się 78 punktów kotwicznych, w tym 7 zlokalizowanych w Polsce. Poza obiektami ze Szlaku Zabytków Techniki znalazły się tam również łódzka Manufaktura czy też Centrum Nauki i Sztuki ?Stara Kopalnia? w Wałbrzychu.

O Szlaku Zabytków Techniki oraz o tym, czy obiekty przemysłowe są atrakcyjne dla turystów, jakie korzyści dla regionu i mieszkańców płyną z zagospodarowania w ten sposób postindustrialnych przestrzeni i jakie są perspektywy rozwoju turystyki industrialnej porozmawiamy z naszym gościem, którym będzie dr Adam Hajduga.

Dr Adam Hajduga - Wiceprezydent European Route of Industrial Heritage - ERIH (Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego), Kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Wstęp wolny.

Spotkanie odbędzie się w Katowicach przy ul. Sienkiewicza 36/16 (parter).

Zapraszamy!

Serwis należy do Urzędu Miasta Katowice . © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.